آیلتس
مرکز آموزش خصوصی زبان انگلیسی بابک عبادی

 

دیگر کار از نوشتن «سلطان غم مادر» و کشیدن قلب تیرخورده روی بازو و ساعد و آرنج و گردن گذشته است، دیگر تاتو مخصوص زندانی‌ها نیست، حالا نوبت خانم‌هاست تا خطوط صورتشان را پررنگ کنند؛ خط لب، خط چشم، خط ابرو! اما باور کنید متخصصان پوست می‌گویند تقریبا همه آنها که تاتو می‌کنند، از انجامش پشیمان می‌شوند.
تاتو به معنای وارد کردن مواد رنگی به داخل لایه‌های عمیق پوست به وسیله سوزن یا اجسام نوک تیز است، به طوری که این مواد داخل پوست ماندگار شوند.
این سبک خالکوبی مختص ایرانی‌ها نیست و پزشکان می‌گویند خالکوبی از زمان مصر و حتی پیش از آن نیز در فرهنگ دیگر ملل وجود داشته است تا آنجا که زنان هندی قرن‌هاست روی پیشانی‌هایشان با همین روش خال می‌کارند.
به گفته دکتر علی وفایی، متخصص پوست، تاتو در دنیا به دو شیوه دائمی و موقت انجام می‌شود، اما در ایران معمولا شیوه دائم به کار برده می‌شود و شیوه‌هایی که با نام موقت به کار برده می‌شوند نیز معمولا دائمی یا درازمدت هستند و آثار و عوارض آنها روی پوست باقی می‌ماند.
این عضو انجمن متخصصان پوست کانادا در گفتگو با «جام‌جم» می‌گوید: در تاتوی موقتی رنگدانه‌های سطحی پوست تحت تاثیر قرار می‌گیرند و حتی در انواع تازه‌ای از تاتو در کشور‌های دیگر، از چسب‌های مخصوصی که رنگ آنها دوامی یکی دو ماهه دارد، استفاده می‌شود.
وفایی به کسانی که قصد دارند تاتو کنند، هشدار می‌دهد: در تاتوی موقت، ابزاری برای ورود رنگ به داخل پوست وجود ندارد و سوزنی در کار نیست، اما در تاتوی دائمی از سوزن استفاده می‌شود و اگر با بی‌حسی موضعی همراه نباشد، دردناک است.
● ایدز، هپاتیت، کچلی، پشیمانی و دیگر هیچ‌
در کشور‌های دیگر تاتو معمولا از سوی متخصصانی انجام می‌شود که دارای گواهینامه تاتو‌کردن هستند، اما اگر به نیازمندی‌های یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار نگاهی بیندازید، به این نتیجه می‌رسید که در کشور ما، هر آرایشگاهی از جردن تا شهرری برای تاتو کردن قسمت‌های مختلف صورت و بدن آگهی داده است که خیلی از آنها مجوزی برای انجام آن ندارند.
تاتو حتی قیمت مشخصی هم ندارد؛ مثلا آرایشگاهی در جردن قیمت آن را برای هر یک از اعضا ۲۰۰ هزار تومان اعلام می‌کند و آرایشگاهی در مرکز شهر بابت هر قسمت ۳۵ هزار تومان می‌گیرد.
وفایی درباره پاک کردن تاتو هشدار می‌دهد: تاتو چاره ندارد و روش‌‌‌هایی مانند استفاده از لیزر، مواد سوزاننده و تراشیدن پوست کارساز نیستند؛ چرا که این روش‌‌ها فقط رنگ زیر پوست را از بین نمی‌برند و به بخشی از پوست نیز آسیب می‌رسانند که جای آن با رنگی متفاوت برای همیشه باقی می‌ماند.
وی با اشاره به این که تاتو سبب انتقال بیماری‌ها می‌شود، ادامه می‌دهد: اگر سوزن تاتو استریل نشده یا چند بار مصرف باشد، سبب انتقال بیماری‌‌‌هایی مثل ایدز و هپاتیتBو C از آرایشگر به مشتری یا از مشتریان به یکدیگر می‌شود.
اما ایدز و هپاتیت تنها بیماری‌‌‌هایی نیستند که تاتو به عشاق پررنگ شدن هدیه می‌دهد. استفاده از سوزن‌‌‌های آلوده و رنگ نامرغوب سبب بروز عفونت‌‌‌های سطحی در پوست هم می‌شود.
این شیوه خالکوبی در بسیاری از موارد به فولیکول‌‌‌های مو، غدد چربی، عرق و اعصاب پوست نیز آسیب می‌رساند که آسیب به فولیکول‌‌‌های مو، از دیگر عوارض آن شایع‌تر است و به همین خاطر معمولا آنها که ابروهایشان را تاتو می‌کنند، با گذشت زمان موهای ابرو را از دست می‌دهند و اگر تاتو در قالب خط چشم باشد، آن وقت تاتوکرده‌ها احتمالا شاهد ریزش مژه‌ها هم هستند.
به گفته وفایی، تعداد زیادی از تاتوکرد‌‌ه‌های مراجعه‌کننده به او، کسانی هستند که از تاتو پشیمان شده‌اند و قصد دارند آن را پاک کنند که متاسفانه ممکن نیست و با عوارض همراه است.
وی هشدار می‌دهد: تاتو معمولا بیماری‌‌‌هایی مانند لیکن پلان، پسوریاسیس و زگیل‌های پوستی را برانگیخته می‌کند.
● حالا که واقعا مجبورید…
وفایی خطاب به کسانی که با وجود دانستن عوارض تاتو همچنان برای خالکوبی روی پوستشان اصرار دارند، پیشنهاد می‌کند:
- پیش از انجام تاتو با پزشک پوستتان که از سابقه بیماری‌‌‌های پوستی شما آگاه است، مشورت کنید.
- از استاندارد بودن جوهر تاتو و استریل و یک‌بار‌مصرف بودن سوزن آن مطمئن شوید.
- تاتو در ایران معمولا دائمی است، پس به امید موقتی بودن آزمایشش نکنید.
- تزریق واکسن هپاتیت B، پیش از تاتو کردن احتمال ابتلای شما را به این بیماری می‌کاهد.
- پس از تاتو با استفاده از کرم‌‌‌های آنتی‌بیوتیک پوست را ضدعفونی کنید و یا با پانسمان مدتی آن را پوشیده نگه‌دارید.
- پس از تاتو تا زمان بهبود نسبی زخم‌ها زیر تابش مستقیم آفتاب قرار نگیرید و از کرم‌‌‌های ضدآفتاب استفاده کنید. مریم یوشی‌زاده

 

 

براي دسترسي به منبع اينجا کليک کنيد .


تمامی حقوق مادی و معنوی این اثر متعلق به وب سایت زیبایی ایران است و در صورت استفاده از آن نام وب سایت زیبایی ایران  و ذکر لینک www.ziba20.com را فراموش نکنید.

بازدیدکنندگان : 1945001
ما 269 مهمان آنلاین داریم