آیلتس
مرکز آموزش خصوصی زبان انگلیسی بابک عبادی

 

عضو انجمن متخصصان پوست ایران گفت: اضطراب موجب تحریک و ضعیف شدن سیستم ایمنی هومورال و سلولی می‌شود و تمام انواع اگزما را تشدید می‌کند.


مریم انصار در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه اگزما یک نوع التهاب پوستی است که در نتیجه وارد شدن مواد حساسیت زا به بدن ایجاد می‌شود، اظهار داشت: اگزماهای پوستی انواع مختلفی دارند که یا درونی هستند و در نتیجه ورود مواد حساسیت‌زا به بدن ایجاد می‌شوند و یا بیرونی هستند که به دنبال تماس مواد حساسیت‌زا با پوست شکل می‌گیرند.
وی با اشاره به اینکه اگزما از روی شکل بالینی آن قابل تشخیص است تصریح کرد: مهمترین شاخصه اگزماها خارش در پوست است که به زخم نیز می‌انجامد و جهت تشخیص گروه نادری از آنها تکه‌برداری از زخم صورت می‌گیرد و یا در تشخیص اگزومای تماسی از نوعی چسب که حاوی مواد حساسیت‌زاست استفاده می‌شود که آن را به سطح پوست می‌چسبانند و عکس‌العمل پوست نشان دهنده حساسیت داشتن بدن نسبت به آن ماده است.
انصار افزود: علت مزمن شدن ، طولانی شدن و عود کردن پس از درمان اگزماها این است که مواد حساسیت زا از طریق مختلفی وارد بدن می‌شود که انتقال از طریق استنشاق بینی، خوردن مواد حساسیت‌زا و یا از طریق پوست از جمله این راه‌ها است.
وی اضافه کرد: اگزمای پوستی را می‌توان از طریق پوشیدن لباس‌ و دستکش‌ تا حدی کنترل کرد اما کنترل دو راه دیگر مشکل است چرا که بیشتر مواد خوراکی حاوی مواد حساسیت‌زا هستند و گاهی اوقات حتی مواد حساسیت‌زا در ماده‌ای شبیه به ماده غذایی دیگری وجود دارد.
این متخصص پوست و مو یادآور شد: درمان اگزماها بستگی به عادت کردن سیستم ایمنی به ماده حساسیت‌زا دارد که در این هنگام دیگر سیستم ایمنی فرد نسبت به ورود آن ماده دفاع نمی‌کند و حساسیت از بین می‌رود.
وی گفت: برای درمان اگزما دوره زمانی نمی‌توان تعیین کرد چرا که سیستم ایمنی افراد با هم فرق دارد و از طرفی ممکن است فردی ۴۰ سال تخم مرغ مصرف می‌کرده اما امروز سیستم ایمنی او ماده‌ای در تخم مرغ را غریبه شناخته و در برابر آن مواد هیستامین‌دار که موجب اگزما می‌شود را ترشح می‌کند.
انصار خاطر نشان کرد: گاهی اوقات خارش‌های پوست به صورت ارجاعی است و وقتی بیمار ناحیه‌ای را خارش می‌دهد نه تنها احساس خارش متوقف نمی‌شود بلکه بیشتر هم می‌شود و امکان دارد این احساس خارش به مکان‌های دیگر هم سرایت کند.
وی تاکید کرد: در صورت وجود خارش زیاد، استحمام با آب ولرم یا خنک موجب کاهش خارش در طول روز خواهد شد.
انصار ادامه داد: در صورت خارش زیاد، پوست ضخیم شده و همچنین به علت ساخته‌شدن بیش از حد سلول‌های رنگدانه‌ای پوست، پوست تیره رنگ می‌شود.
انصار تصریح کرد: بعضی از مواد غذایی مانند مرغ، بادمجان و گوجه فرنگی به علت داشتن هیستامین که ماده اصلی ایجاد کننده حساسیت در بدن است موجب افزایش این ماده در خون و در نتیجه افزایش حساسیت می‌شوند لذا مصرف آنها به مراتب خارش را تشدید می‌کند.
عضو انجمن متخصصان پوست و مو بیان اشت: اگزما در همه سنین وجود دارد و از ۲ ماهگی آغاز و تا ۶۰ سالگی ادامه دارد که پس از آن به علت ضعیف شدن سیستم ایمنی کاهش می‌یابد و باید گفت جنسیت در این عارضه تاثیری ندارد.
وی به افرادی که خشکی پوست موجب آزارشان شده است توصیه کرد از کرم‌های مرطوب کننده که دارای رنگ و بو نباشد مصرف و همچنین از مواد شوینده بی‌رنگ و ‌بو استفاده کنند و باید در نظر داشت که اگزما در فصول خاصی مانند پائیز و زمستان به علت خشکی هوا شدیدتر خواهد شد.

 

 

براي دسترسي به منبع اينجا کليک کنيد .


تمامی حقوق مادی و معنوی این اثر متعلق به وب سایت زیبایی ایران است و در صورت استفاده از آن نام وب سایت زیبایی ایران  و ذکر لینک www.ziba20.com را فراموش نکنید.

بازدیدکنندگان : 2203381
ما 285 مهمان آنلاین داریم