آیلتس
مرکز آموزش خصوصی زبان انگلیسی بابک عبادی

 

دبیر انجمن متخصصان پوست، ضمن بیان این مطلب که اگزما و آکنه شایع ترین بیماری های پوستی در کشور هستند، گفت: حساسیت نسبت به عناصر شیمیایی نیکل، کرم و کبالت که در بسیاری از لوازم آرایشی، بدلیجات و مانند آن به کار می رود در بروز اگزمای تماسی موثر است.

دکتر محمد گلشنی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا، در تعریف اگزما اظهار کرد: اگزما، نوعی حساسیت پوستی است که انواع متفاوتی دارد و «اگزمای زنان خانه دار» شایع ترین نوع اگزماست.

وی ادامه داد: شست وشوی مرتب و استفاده مداوم از مواد تخریب کننده چون صابون ، شوینده ها و پاک کننده ها باعث بروز اگزمای تماسی می شود که اغلب در دست ها مشاهده می شود و خارش، قرمزی، پوسته ریزی و جوش از جمله علائم آن است.

این متخصص پوست و مو، بهترین راهکار درمان اگزما را اجتناب از برخورد با این مواد دانست و اظهار کرد: همچنین استفاده از دستکش های دولایه که داخل آن نخی و رویه بیرونی اش از جنس پلاستیک است حائز اهمیت است. در نهایت مصرف کرم های نرم کننده، چرب کننده و مرطوب کننده چون وازلین و اوسرین پس از خارج کردن دست ها از آب می تواند در پیشگیری از بروز این آسیب پوستی کمک کننده باشد.

گلشنی درباره ارتباط اگزما با قرار گرفتن پوست در معرض هوای سرد، توضیح داد: پوست همیشه در فصول سرما آسیب پذیرتر است، زیرا پایین بودن رطوبت هوا بر خشک شدن پوست تاثیر می گذارد.

این متخصص پوست، توصیه کرد: لازم است رطوبت هوا را در منازل بالا ببرند. بویژه استفاده از دستگاه های بخور در منازل افرادی که مستعد ابتلا به اگزما هستند، ضروری است.

دبیر انجمن متخصصان پوست، در ادامه اگزمای سرشتی را نوع دیگر این بیماری دانست و عنوان کرد: اگزمای سرشتی معمولا از ۴ تا ۶ ماهگی نوزاد شروع می شود. اگزمای سرشتی با خارش و قرمزی پوست همراه بوده و کودک در صورت بروز این آسیب، بیقرار، بی تاب و مضطرب است. این نشانه ها معمولا بر روی گونه ها، چین های پوستی آرنج، پشت زانو و پلک ها بیشتر مشاهده می شوند.

وی ادامه داد: سابقه خانوادگی ابتلا به بیماریهای التهابی چون رینیت آلرژیک، آسم و اگزما در بروز این نوع از اگزما نقش دارد.

گلشنی، حساسیت نسبت به عناصر شیمیایی نیکل، کرم و کبالت را که در بسیاری از لوازم آرایشی، بدلیجات و مانند آن به کار می رود را نیز در بروز اگزمای تماسی موثر دانست و گفت: البته اگزمای تماسی اغلب در کسانی که آلرژی دارند و مستعد ابتلا به آن هستند، مشاهده می شود.

دبیر انجمن متخصصان پوست، درصد شیوع اگزما در کشور را نامشخص عنوان کرد و گفت: اگزما و آکنه شایع ترین بیماریهای پوستی در کشورند.

 

 

براي دسترسي به منبع اينجا کليک کنيد .


تمامی حقوق مادی و معنوی این اثر متعلق به وب سایت زیبایی ایران است و در صورت استفاده از آن نام وب سایت زیبایی ایران  و ذکر لینک www.ziba20.com را فراموش نکنید.

بازدیدکنندگان : 2203478
ما 326 مهمان آنلاین داریم