آیلتس
مرکز آموزش خصوصی زبان انگلیسی بابک عبادی

 

متوجه شده اند که برخي از مردم ممکن است به گرفتن آفتاب براي برنزه شدن "معتاد" باشند.اين تحقيقات که نتايج آن در مجله "آرشيوهاي پوست شناسي" (Archives of Dermatology) چاپ شده است حاکي است که عادت به گرفتن حمام آفتاب در 53 درصد از کساني که منظما کنار دريا مي روند ممکن است در حد وابستگي باشد.

متخصصان سرطان پوست مي گويند اين مطالعه از اين نظر جالب است که رفتار کساني را که عليرغم آگاهي از خطرات گرفتن آفتاب، در آن زياده روي مي کنند توضيح مي دهد.

با اين حال يک دانشمند متخصص اعتياد گفت که محتمل تر است اين يک نوع "افراط کاري" باشد نه اعتياد.

آگاه از خطرات

دانشمندان در دانشکده پزشکي دانشگاه تگزاس در گالوستون براي ارزيابي اينکه آيا افراد مورد مطالعه به گرفتن حمام آفتاب اعتياد دارند يا نه، از ملاک هاي شناخته شده براي ارزيابي اعتياد به الکل و مواد مخدر استفاده کردند.

آنها از 145 نفر که عادت دارند به طور مرتب لب دريا بروند، عادات آنها در گرفتن حمام آفتاب را جويا شدند.

براساس پرسشنامه اي که بر يک آزمون شناخته شده بين المللي در ارزيابي اعتياد به الکل استوار است، 26 درصد از افراد مورد مطالعه به عنوان کساني که عادت آنها در گرفتن حمام آفتاب در حد "وابستگي" است طبقه بندي شدند.

اما وقتي پرسشنامه ديگري از "کتاب راهنماي تشخيص و آمار اختلالات مغزي" از انجمن روانپزشکي آمريکا مورد استفاده قرار گرفت، 53 درصد از آنها "وابسته" به گرفتن آفتاب تشخيص داده شدند.


برخي مردم عليرغم آگاهي از خطرات زياده روي در گرفتن آفتاب به اين کار ادامه مي دهند

پروفسور ريچارد وگنر، که اين مطالعه تحت نظر او انجام شد، گفت: "جالب است که با دستکاري خفيف ابزارهايي که براي شناسايي اختلالات مربوط به مواد اعتيادآور به کار مي رود، عملا مي توانيم شباهتي عيني ميان عادت به گرفتن آفتاب و آن اختلالات پيدا کنيم."

"متخصصين پوست اغلب از افرادي که به آفتاب اعتياد دارند حرف مي زنند - کساني که مي دانند برايشان خوب نيست هميشه برنزه باشند، اما به نظر مي رسد قادر نباشند از گرفتن آفتاب خودداري کنند."

براساس آمارها سالانه تقريبا دو هزار نفر در بريتانيا در اثر ابتلا به سرطان پوست جان مي بازند.

مطالعات قبلي نشان داده بود که بسياري از کساني که به طور منظم خود را در معرض اشعه ماوراي بنفش خورشيد قرار مي دهند تا برنزه شوند، آگاهند که با اين کار خطر ابتلا به سرطان پوست را افزايش مي دهند.

کالين دراموند، استاد روانشناسي اعتياد در دانشکده پزشکي بيمارستان سن جورج در لندن گفت: "اين موضوع که هر عادتي در جهان را اعتياد بناميم برايم نگران کننده است. اين تمايل وجود دارد که رفتارهاي افراطي را به اعتياد تعبير کنيم."

وي گفت اعتياد به اين معني است که يک نوع ساز و کار شيميايي خاصي در مغز روي مي دهد که رفتار فرد را تعيين مي کند.

وجود چنين ساز و کارهايي در مورد کساني که زياد آفتاب مي گيرند ثابت نشده است، بنابراين نمي توان آن را اعتياد ناميد.

وي گفت مردم خود را برنزه مي کنند چون مي خواهند همرنگ جمع شوند، نه اينکه به آن اعتياد داشته باشند.

 

 

براي دسترسي به منبع اينجا کليک کنيد .


تمامی حقوق مادی و معنوی این اثر متعلق به وب سایت زیبایی ایران است و در صورت استفاده از آن نام وب سایت زیبایی ایران  و ذکر لینک www.ziba20.com را فراموش نکنید.

بازدیدکنندگان : 2203399
ما 295 مهمان آنلاین داریم