آیلتس
مرکز آموزش خصوصی زبان انگلیسی بابک عبادی

 

بسياري از مردم اعتقاد دارند پوستشان حالت ترکيبي دارد، يعني پوست بيني و پيشاني شان چرب است ولي گونه هايشان خشک است، اما بهتر است از محصولاتي استفاده کنند که مخصوص يکي از اين حالت هاست.

پوست شما خشک است اگر حالت کشيدگي دارد يا پوسته پوسته مي شود مخصوصا بعد از شستشو و حمام. پوست خشک در معرض چين و چروک بيشتري است.

اگر پوست شما اغلب درخشان به نظر مي رسد و زمان لمس کردن دستتان چرب مي شود، پوست شما چرب است.

پيشنهادات زير براي داشتن پوست زيبا به شما کمک خواهد کرد.

لايه برداري:

از بين بردن سلولهاي پوست مرده براي تميز کردن و درخشش پوست ضروري است. لايه برداري پوست را يک يا دو بار در هفته انجام دهيد تا سلولهاي آلوده از بين بروند و سلولهاي جديد ساخته شوند. اگر به قفسه آشپزخانه تان نگاه کنيد، لايه بردارهاي طبيعي متعددي خواهيد يافت. گندم، جو دو سر و آرد ذرت و دانه هاي غني شده براي تمامي انواع پوست مناسب است. آنها را بکوبيد تا کاملا پودر شوند و با آب مخلوط کنيد تا خمير يکدستي بدست آوريد. دانه ها يي مثل تخمه آفتابگردان، هسته آووکادو و هسته زردآلو نيز به همين روش براي لايه برداري استفاده مي شوند. اگر پوستتان خيلي چرب است، از پوست مرکبات که ريز ريز يا بصورت خشک پودر شده باشد استفاده کنيد زيرا آنها اسيد سيتريک دارند که روغن اضافي را از پوست مي زدايد.

تميز کردن:
چون پوست بيشترين قسمتي از بدن است که ديده مي شود بيشتر از هر جايي ديگر در معرض انواع و اقسام مواد قرار دارد که منافذ پوست را پر مي کنند و رنگ چهره را تيره و کدر خواهند کرد. براي پاک کردن آلودگي ها، آرايش و انواع آلودگي هايي که در طول روز با آن برخورد مي کنيد صبح و شب از يک تميز کننده استفاده کنيد. براي پوست هاي خشک مواد غذايي هستند که بدون از بين بردن رطوبت پوست را تميز مي کنند. پوست خود را با شير يا دوغ بشوييد وبا آب پاک کنيد. يا با موادي که گفته مي شود براي خود ماسک بسازيد: ماست کم چرب، زرده تخم مرغ، مايونز، موز يا آووکادوي خمير شده.

براي پوست هاي چرب، از سفيده تخم مرغ استفاده کنيد. مواد ديگر: پوره توت فرنگي، سيب يا سيب زميني. اين ترکيبات چربي اضافه را از پوست مي زدايد همچنين ترکيباتي دارد که براي آکنه و جوش مناسب است. تمامي اين ماسکها را ده الي پانزده دقيقه روي پوست بگذاريد و سپس با آب گرم بشوييد.

مرطوب نگه داشتن:
مرطوب نگه داشتن پوست بهترين راه جوان ماندن آن است. اشعه ماورا بنفش، آلودگي، باد رطوبت حياتي پوست را از بين مي برد و آن را مستعد چروکيدگي مي کند. حتما از ضد آفتاب استفاده کن اما مي توانيد خودتان ترکيباتي را در منزل بسازيد.

مرطوب کننده ساده:
يک فنجان روغن (بخصوص روغن زيتون، کانولا يا دانه انگور)
نصف فنجان آب تصفيه شده
4 قاشق سوپخوري موم
يک چهارم قاشق چايخوري پودر بوره

آب و بوره را مخلوط کنيد تا پودر کاملا حل شود. از يک ظرف شيشه اي استفاده کنيد. در يک ظرف شيشه اي ديگر روغن و موم را مخلوط کنيد. آن را در ظرف بزرگتري بگذاريد که دو اينچ آب دارد و حرارت دهيد و مخلوط را به هم بزنيد تا موم کاملا حل شود. در ظرف ديگري محلول اب و بوره را حرارت دهيد تا دماي آن به نود درجه يا دماي جوش برسد. محلول را به روغن وموم اضافه کنيد و در حاليکه مي ريزيد، به هم بزنيد. زماني که کرم سرد شد، آن را در ظرف استرليزه اي بگذاريد تا براي استفاده هاي بعدي بماند. با اينکه در ابتدا ابکي به نظر مي آيد مدتي بعد سفت مي شود.

اگر پوست چربي داريد از روغن دانه انگور استفاده کنيد زيرا به سادگي جذب مي شود و اثري باقي نمي گذارد.

 

 

براي دسترسي به منبع اينجا کليک کنيد .


تمامی حقوق مادی و معنوی این اثر متعلق به وب سایت زیبایی ایران است و در صورت استفاده از آن نام وب سایت زیبایی ایران  و ذکر لینک www.ziba20.com را فراموش نکنید.

بازدیدکنندگان : 2198435
ما 188 مهمان آنلاین داریم