آیلتس
مرکز آموزش خصوصی زبان انگلیسی بابک عبادی

 

معالجات آزمايشي پوست، روش‌هاي درماني پيشرفته و آخرين دستاوردهاي علمي براي محافظت از پوست در برابر لک و زيبايي

نويسنده : اليزابت پاسارلو

اين شوخي بي‌رحمانه‌اي است که گفته مي‌شود، بيش از نيمي از زنان از دعوا و مبارزه فرار مي‌کنند ولي همزمان مچ گيري و‌هارت و پورت مي‌کنند. اين مسئله منشاء هورموني دارد، به اين ترتيب که اين هورمون در وجود زن شناور شده و زن قادر نيست آن را تثبيت و کنترل کند. دکتر جانات اي کري ، استاديار متخصص پوست در دانشکد? پزشکي دانشگاه ميامي مي‌گويد : "همانطور که ميزان استروژن در بدن خانمها نوسان دارد_ مثلا" در دوران يائسگي کاهش مي‌يابد _ آندروژن نيز  که هورمون محرک غدد چربي در مردان است، مي‌تواند کاهش يافته و نهايتا" متوقف شود." يکي از عوامل منفي موثر در اين کاهش ترشح هورمون فشارهاي عصبي است. براي رفع اين مشکل کافي است شرايط و جو را آرام کنيم و تحت کنترل در آوريم. براي شفافيت پوست که مطلوب همگان است و جلوگيري از چروک شدن پوست و نمايش علائم پيري، روش‌هاي جديدي ارائه شده است.آسيب‌هاي که در خانه به پوست وارد مي‌شوند

مراقبت‌هاي عادي از پوست، عوامل اصلي جوش‌هاي پوستي را از بين مي‌برند. اين جوشها با انسداد  منافذ ريز روي پوست توسط چربي و بقاياي سلولها بوجود مي‌آيند و با ورود باکتري‌ها ملتهب مي‌شوند و بر خلاف جوشهاي دوران نوجواني و بلوغ پوست را خشک مي‌کنند و چين و چروک‌هاي پوست را بيشتر نمايان مي‌سازند. در حالت عادي محصولات متنوعي براي درمان اين جوشها و چين و چروک‌ها توصيه و تجويز مي‌شوند، مثل:  

ساليسيليک اسيد : اين دارو منافذ روي پوست را پر مي‌کند و با ريختن سلولهاي مرده پوست را صاف مي‌کند.
رتينويد : اين دارو مثل رتينول، يکي از مشتقات ويتامين A، جوش را درمان مي‌کند، خطوط روي پوست را صاف مي‌کند، لک‌هاي ناشي از آفتاب را با نرمال کردن سلولها از بين مي‌برد.
ماد? جاذب رطوبت : رطوبت را جذب مي‌کند و ضد التهاب است مثل چاي سبز و  آلانتوين براي تسکين التهاب.

صبح‌ها :

پوست صورت را به آرامي پاک کنيد

صورتتان را با ساليسيليک اسيد بشوييد. دکتر دايان برسون، استاديار بخش پوست دانشکد? پزشکي ويل در دانشگاه کرنل و عضو هيئت علمي انجمن روساسياي آمريکا مي‌گويد: " اين ماده منافذ پوست را مي‌پوشاند و بقاياي اضافي روي پوست را پاک مي‌کند." کري مي‌گويد:" از استعمال ژل‌هاي شستشو بپرهيزيد (چون ممکن است حاوي الکل باشد) و پاک کننده‌هاي دانه دانه اي را نيز مصرف نکنيد؛ اين پاک کننده‌ها چربي پوست را از بين مي‌برد و پوست براي جبران اين چربي از دست رفته چربي بيشتري توليد مي‌کند."قسمت‌هاي آسيب ديد? پوست را درمان کنيد

اگر بخشي از پوست شما آسيب ديده است، روي آن را ساليسيليک اسيد يا پروکسيد بنزويل بزنيد تا باکتري‌ها را از بين ببرد و چربي آن قسمت را خشک کند.اگر در قسمت خاصي از صورت ( مثلا" روي چانه، يا پيشاني) مستعد جوش زدن است، هر روز روي اين قسمت را با داروهاي مذکور کاملا" بپوشانيد تا از جوش زدن پيشگيري کنند.
اگر پوست شما خشک است، از مرطوب کننده اي استفاده کنيد که حاوي فاکتور محافظتي 15 يا بالاتر باشد. از مرطوب کننده اي استفاده کنيد که حاوي يک آلفا هيدروکسي اسيد مثل گليکوليک اسيد باشد، از دو جهت بهره خواهيد برد ؛ به اين ترتيب که آلفا هيدروکسي اسيد هم منافذ ايجاد شده در اثر ريزش سلولهاي مرده را پر مي‌کند و هم پوست را مرطوب مي‌کند. اگر پوست شما چرب است از کرم‌هاي ضد آفتاب بدون چربي استفاده کنيد. اشع?  UV لاي? رويي پوست را ضخيم تر مي‌کند و گاه منفذ‌هاي صورت را کاملا" مي‌پوشاند و اين حالت مي‌تواند باعث شود که صورت به يکباره پر از جوش شود.

شبها

شبها آرايش صورت را با يک پاک کنند? غير دارويي و ملايم پاک کنيد. اگر پوست تميز نباشد، پوسته پوسته نخواهد شد (يعني سلولهاي مرده ريزش نخواهند کرد).  

از يک کرم رتينويل استفاده کنيد

استفاده از رتين A رزيني تجويز شده علاوه بر جلوگيري از چروک شدن پوست، جوشها را نيز درمان مي‌کند. کري مي‌گويد: "  رزين‌ها پوست را تميز مي‌کنند ، از بزرگ شدن و سر سياه شدن جوشها جلوگيري مي‌کنند و مانع التهاب و قرمزي پوست مي‌شوند."

رتينويد‌هاي OTC مثل رتينول مثل نسخ Rx بسته بندي نمي‌شوند اما سوزش کمتري دارند و استفاده از آنها راه مناسبي براي انطباق پوست با شرايط آب و هوايي مختلف است.

پوست را به حد نياز مرطوب کنيد

مرتب از لوسيون‌هاي مخصوص صورت استفاده کنيد تا پوستتان خشک نشود.

آنچه که پزشک شما مي‌تواند انجام دهد

اگر طي چند هفته مشاهده کرديد که پوستتان به درمانهاي خانگي جواب نمي‌دهد، يا اگر صورتتان پر از جوش است ( به ويژه جوشهاي چرکي که بزرگ و دردناک هستند و جاي آنها روي صورت باقي مي‌ماند)، حتما" به يک پزشک متخصص پوست مراجعه کنيد.

پزشک با تجويز رزين‌هاي قوي تر  و آنتي ميکروبهاي موثر مثل بنزويل پراکسيد، باکتري‌ها را از بين مي‌برد و التهاب را تسکين مي‌دهد. داروهاي جديد Rx براي پوستهاي خشک و سنين بالاتر بسيار مناسب هستند. برسون مي‌گويد: " اگر بعد از چند ماه درمان موثر واقع نشد، مي‌توان داروهاي ديگري به نسخ? قبلي اضافه کرد."

اين داروها در انواع و اشکال مختلف کار درمان جوشها را انجام مي‌دهند:

آنتي بيوتيک‌هاي خوراکي

مصرف يک دور? 2 تا 6 ماهه از اين آنتي بيوتيک‌ها جوشها و لک‌هاي عميق زير پوست را با سرعت بيشتر از بين مي‌برد. اين داروها وارد جريان خون مي‌شوند و از پشت يا از زير جوش به مبارزه با آن مي‌پردازند.  

هورمون درماني

براي ثابت نگه داشتن ميزان هورمون‌ها و جلوگيري از التهابات پوستي قبل از دور? قاعدگي، بسياري از افراد از قرص‌هاي ضد بارداري ضعيف استفاده مي‌کنند.

يک هشدار مهم : خانمهاي بالاي 40 سال در اثر هورمون درماني، مي‌توانند در معرض خطر تاثيرات جانبي نامطلوب کاهش علائم يائسگي مثل لخته شدن خون قرار گيرند. همچنين استفاده از قرص ضد بارداري ( oral contraceptive ) خواه به تجويز پزشک و خواه سر خود، باعث ترشح يک آنتي آندروژن به نام اسپيرونولاکتين مي‌شود که ميزان توليد چربي در پوست را کاهش مي‌دهد.

نور درماني

اين روش درماني همراه با ساير درمانهاي Rx مورد استفاده قرار مي‌گيرد تا تاثيرات مطلوب آنها را افزايش دهد. درمان با نور آبي، بدون درد در عرض 15 دقيقه جوشهاي P. را موقتا" از بين مي‌برد. اگرچه احتمال بازگشت اين باکتري‌ها وجود دارد به همين دليل تداوم درمان ضروري است.
محصول جديد ايزولاز ،پاک کنند? منافذ پوستي و از بين برند? چربي‌هاي اضافي پوست است؛ در حاليکه درمان با ليزر فقط باکتري‌ها را از بين مي‌برد. پروس? درماني با استفاده از اين محصول 4 تا 6 جلسه بطول مي‌انجامد و هزين? هر جلسه از 300 تا 500 دلار است. براي تکميل اين دور? درمان هر ماه يک بار تجديد استفاده از اين دارو ضروري است.

 

 

براي دسترسي به منبع اينجا کليک کنيد .


تمامی حقوق مادی و معنوی این اثر متعلق به وب سایت زیبایی ایران است و در صورت استفاده از آن نام وب سایت زیبایی ایران  و ذکر لینک www.ziba20.com را فراموش نکنید.

بازدیدکنندگان : 2268542
ما 278 مهمان آنلاین داریم