آیلتس
مرکز آموزش خصوصی زبان انگلیسی بابک عبادی

 

پوست صورت برخلاف پوست قسمت‌هاي ديگر بدن داراي ويژگي‌ خاص خود است به عنوان مثال ممكن است شخصي به رغم داشتن پوست چرب، پوست زير چشمش خشك يا بعكس باشد ولي مهم اين است كه چطور و چگونه مي‌توان با به كارگيري كرم‌هاي روز و شب از پوست تمامي نقاط بدن مراقبت كرد تا دچار پيري زودرس و بيماري نشود.

 

دكتر غلامحسين غفارپور، متخصص بيماري‌هاي پوست و عضو هيات علمي دانشگاه در اين باره به «جام‌جم» مي‌گويد: هر قسمت از پوست صورت ويژگي‌هاي خاصي دارد، مثلا پوست پلك با بقيه پوست‌هاي صورت متفاوت است بنابراين بهتر است كرم‌هاي صورت هيچ‌گاه براي دور چشم به كار نرود.

به گفته اين متخصص پوست و مو، افرادي كه داراي پوست خشك هستند، بايد پس از هر بار شستشو از كرم استفاده كنند ، چرا كه اين پوست‌ها توانايي نگه داشتن آب را ندارند و همچون اسفنج وقتي آب رويشان ريخته مي‌شود ، آن را نگه نمي‌دارند بنابراين ضرورت دارد با كرم‌هاي مرطوب‌كننده به پوست كمك كرد ؛ اين كرم‌ها جذب خارجي‌ترين قسمت پوست يعني لايه شاخص مي‌شود.

وي مي‌افزايد: اين نوع از كرم‌ها اين خاصيت را دارند كه از خارج، رطوبت را جذب كنند و از داخل هم رطوبتي را كه در حال دفع شدن است، به خود بگيرند تا لايه شاخص لطافت بيشتري پيدا كند.

دكتر غفارپور با اشاره به اين كه معمولا كرم‌هاي شب ، ميزان چربي كمتري نسبت به كرم‌هاي روز دارند، مي‌افزايد: اين كرم‌ها داراي قدرت جذب بسيار بالايي هستند و همين امر باعث مي‌شود، روي تشك و ملحفه چرب نشود.

وي خاطرنشان مي‌كند: برخي كرم‌هاي شب به نام اسيد ميوه (AHA) معروف هستند و جهت جوان‌سازي و لايه‌برداري پوست توصيه مي‌شود كه اغلب هنگام شب استفاده مي‌شود و در سطح پوست حالتي لايه‌لايه (پوست‌ پوست)‌ ايجاد مي‌كنند و همين مساله باعث مي‌شود بافت مرده پوست تراشيده و به عمليات بافت‌سازي كمك شود.

طبق تحقيقات به دست آمده، نكته اساسي درخصوص استفاده از كرم‌هاي خارجي و ايراني، سازگاري كرم با پوست است؛ چراكه ممكن است كرم گرانقيمتي با پوست سازگار نباشد، بنابراين بهتر است افراد در استفاده از كرم‌ها تنوع‌طلب نباشند و كرمي را مصرف كنند كه با پوستشان سازگار باشد.

طبق گفته اين عضو هيات علمي دانشگاه، بيشتر كرم‌ها شباهت زيادي به هم دارند، مثلا لايه‌بردارها از هر كارخانه‌اي كه باشند، داراي اسيد ميوه 5 درصد هستند. حال ممكن است برخي از اين كرم‌ها فرمول‌هايشان دقيق‌تر باشد.

دكتر غفارپور با اشاره به اين كه لايه‌بردارها در جوان‌سازي پوست و جلوگيري از چين و چروك نقش بسيار مهمي دارند، اذعان مي‌كند: از 17تا 18 سالگي وقتي فرد به بلوغ مي‌رسد، مي‌توان هفته‌اي 2 تا 3 شب از آن استفاده كرد و در صورت قرمزي زياد و پوست پوست شدن استفاده از آن را تقليل داد يا مدت زمان كمتري روي صورت گذاشت.

وي مي‌گويد: كرم‌هاي روز قدرت حفاظتي بيشتري دارند و به دليل داشتن برخي املاح، ميزان چربي‌شان بيشتر است و اغلب داراي ضدآفتاب هستند.

چند توصيه

اين متخصص پوست و مو با بيان اين كه اسيدهاي ميوه از پيري زودرس پوست جلوگيري مي‌كنند، متذكر مي‌شود: بهتر است همه افراد از اين لايه‌بردارها استفاده كنند، در صورتي كه كرم‌هاي مرطوب‌كننده طبق نياز افراد استفاده مي‌شوند و هيچ تاكيدي بر استفاده همگاني آن نيست؛ چراكه ممكن است برخي اصلا به اين نوع كرم‌ها نياز پيدا نكنند؛ ولي در عوض توصيه مي‌شود كودكان را از 2 سالگي به استفاده از كرم‌هاي ضدآفتاب عادت داد.

 

 

براي دسترسي به منبع اينجا کليک کنيد .


تمامی حقوق مادی و معنوی این اثر متعلق به وب سایت زیبایی ایران است و در صورت استفاده از آن نام وب سایت زیبایی ایران  و ذکر لینک www.ziba20.com را فراموش نکنید.

بازدیدکنندگان : 2268618
ما 324 مهمان آنلاین داریم