آیلتس
مرکز آموزش خصوصی زبان انگلیسی بابک عبادی

 

درباره تاتو چه مي دانيم؟

خيلي از افراد هوس مي كنند اقدام به تاتو نمايند بدون آن كه درباره آن عميقا فكر كنند. بنابراين تعجب آور نيست كه بسياري از آنها پس از مدتي بخواهند آن را از روي بدنشان پاك كنند. به گزارش مدلاين پلاس، طبق اعلام انجمن جراحان پوست امريكا، روشهاي ليزري حذف تاتو بين سال هاي 2001 تا 2003 ميلادي 27 درصد افزايش يافته اند.
برداشتن تاتو بسته به نوع آن كاري دشوار، وقت گير و اغلب پرهزينه است.

افرادي كه مايل به انجام تاتو هستند، بايد پيش از آن به نكات خاصي توجه كنند. مهمترين چيزي كه بايد درباره آن بينديشند اطمينان از مركزي است كه اين كار را انجام مي دهد و اين كه روش بكار گرفته شده كاملا استريل و بي خطر است.

اين بدان معني است كه بايد از استريل بودن سوزن نيز اطمينان حاصل كند و اين كه سوزن براي فرد ديگري وارد جوهر نشده باشد. گزارشات متعددي مبني بر ارتباط بين فرو بردن مجدد سوزن در يك جوهر براي افراد مختلف و ابتلا به هپاتيت به دست آمده است. كساني كه در پي انجام تاتو هستند همچنين بايد توجه داشته باشند در اين مورد كنترل كمي وجود دارد. افراد بايد به رنگ جوهري كه روي پوستشان قرار مي گيرد توجه كنند. بسياري از مردم توجه ندارند كه روزي فرا مي رسد كه مي خواهند از شر آن خلاص شوند و بهترين راه براي اين كار زماني است كه تاتو سياه باشد. حذف تاتوهاي چند رنگ و فلورسنت بسيار دشوارتر است. افرادي كه پوست تيره تري دارند هم در حذف تاتو بيشتر دچار مشكل مي شوند زيرا رنگ طبيعي پوست آنها با نور ليزر تداخل مي كند. بالاخره اين كه اين افراد بايد كسي را بيابند كه براي كار با ليزر آموزش ديده و نيز ليزر مناسب براي رنگ تاتوي خاص پوست آنها را داشته باشد.

خطرات و مشكلاتي كه تاتو كردن در پي دارد شامل:

درد و هـــزينه بالا - انتقال بيماريهايي همچون سيفليس، هپاتيت B و HIV مي بـاشـد.

براي به حداقل رسانيدن خطرات عفونتي تاتو تمام اسباب و لوازمي كه حين انجان تاتو مورد استفاده قرار ميگيرند را بايد توسط دستگاه اتوكلاو استريل كرد.
هنگام انجام تاتو دايم بايد كاملا مراقب بود زيرا تاتو دايم يك فرايند هميشگي ميباشد. طبق آمار %50 افرادي كه اقدام به تاتو كردن ميكنند پس از مدت كوتاهي از كرده خود پشيمان ميگردند. با آنكه براي زدودن و پاك كردن تاتو راهكارهايي موجود ميباشد اما هيچگاه نميتوان تاتو دايم را بطور كامل از روي پوست پاك كرد. بخاطر داشته باشيد كه هزينه برداشت تاتو از هزينه انجام آن بالا تر ميباشد.
روشهاي برداشت تاتوي دايم به قرار زير است:

1- سايش پوست:ابتدا پوست تا حد انجماد سرد گشته سپس توسط ابزارهاي ويژه اي پوست را سايش ميدهند. اين روش درد و خونريزي را در پي دارد.

2- جراحي: در اين روش موضع مورد نظر توسط چاقوي جراحي شكاف داده شده سپس تاتو برداشته شده و مجددا پوست را بخيه ميزنند.

3- ليزر: اين روش آسانترين روش بر طرف ساختن تاتوي دايم ميباشد.اما هزينه آن زياد است.

بنابراين هرگاه علاقه مند به داشتن تاتو بروي پوست خود مـيباشد بهتر است از تاتوهاي غير دايم وموقتي استفاده كنيد كه هم كم خرجتر و هم بي خطر ميباشند.

هنگام انجام تاتو دايم بايد كاملا مراقب بود زيرا تاتو دايم يك فرايند هميشگي ميباشد. طبق آمار %50 افرادي كه اقدام به تاتو كردن ميكنند پس از مدت كوتاهي از كرده خود پشيمان ميگردند. با آنكه براي زدودن و پاك كردن تاتو راهكارهايي موجود ميباشد اما هيچگاه نميتوان تاتو دايم را بطور كاملا از روي پوست پاك كرد. بخاطر داشته باشيد كه هزينه برداشت تاتو از هزينه انجام آن بالا تر ميباشد.

بنابراين هرگاه علاقه مند به داشتن تاتو بروي پوست خود مـيباشد بهتر است از تاتوهاي غير دايم وموقتي استفاده كنيد كه هم كم خرجتر و هم بي خطر ميباشند.
ارتباط بين رنگ پوستهاي مختلف و تاتو:

پوستهاي معمولي ( نه تيره نه روشن )

افرادي كه داراي چنين رنگ پوستي هستند ميتوانند تقريبا" از هر رنگ لباس استفاده كنند. از آنجاييكه هر دو رنگ روشن و تيره ميتواند با اينگونه رنگ پوست مغايرت داشته باشد، بنابراين از هردو رنگ مي توان استفاده نمود و لي بهتراست پيراهن را هماهنگ با رنگ چشم انتخاب كرد.

رنگهاي مناسب اين گروه
بژ
آبي
سورمه اي
گندمي
مشكي
صورتي
رنگهاي نامناسب اين گروه
مغز پسته اي
بنفش
قهوه اي تيره
قرمز

تنها رنگهايي كه در اين گروه اصلا" نبايد بكاربرد، رنگهاي نزديك به رنگ پوست است. براي مثال اگر رنگ پوست شما زيتوني است، از پوشيدن لباسهاي زيتوني يا قهوه اي خودداري كنيد.

پوستهاي روشن

اين گونه افراد معمولا" موهايي بلوند و روشن داشته و رنگ چشم آنها سبز، آبي، طوسي يا قهوه اي روشن است. رنگي مناسب اين گروه است كه با رنگ پوست تضاد داشته باشد.

رنگهاي مناسب اين گروه
آبي ملايم
قهوه اي
بژ
آبي سير
رنگي غير از سفيد
رنگهاي نا مناسب اين گروه
قرمز
صورتي
نارنجي
زرد
ارغواني

در اين گروه بطور كلي بايد از رنگهاي خشن و روشن استفاده نمود تا تضاد كافي با رنگ پوست بوجود آيد. بكارگيري رنگهاي گرم به هيچ عنوان پيشنهاد نمي شود.

مراقبت‌‌هاي پس از تاتو

بعد از انجام تاتو، 12- 2 ساعت محل آن را با بانداژ بپوشانيد. 2 بار در روز به وسيله صابون آنتي باکتريال زخم تاتو را به آرامي بشوييد و خشک کنيد و مرطوب‌کننده بزنيد.

بهتر است پس از تاتو، به محل آن پماد آنتي‌بيوتيک بزنيد تا خطر عفونت پوستي را کاهش دهيد. تا جايي که مي‌توانيد روي آن را نپوشانيد و از قرار گرفتن در نور مستقيم خورشيد و شنا کردن خودداري کنيد.

اگر وسايل تاتو آغشته به خون افراد آلوده باشد، احتمال انتقال بيماري هاي ايدز و هپاتيت C وجود دارد که از بيماري‌هاي کشنده و خطرناک هستند. هپاتيت B، سل و کزاز هم به اين روش منتقل مي‌شوند.

خطرات تاتو

طرح‌هاي تاتو از آرايش‌هاي دايم ابرو تا نقوش پُرآب و تابي که تمام سطح پشت يا بازو را مي‌پوشاند، متفاوت است. انجام تاتو ممکن است براي شما بسيار گران تمام شود، چون در اين فرآيند، سوزن مي تواند در يکي از سدهاي دفاعي بدن شما نفوذ مي‌کند و همراه خود عوامل ميکروبي را وارد بدن مي‌کند. رنگ‌هاي تاتو هم ممکن است واکنش‌هاي ايمني بدن را تحريک کند.

واکنش‌هاي آلرژيک (حساسيت)

رنگ‌هايي که در تاتو استفاده مي‌شود به خصوص رنگ قرمز ممکن است ايجاد حساسيت کند. در اين صورت پوست محل انجام تاتو قرمز مي‌شود و دچار خارش مي‌شود. اين حساسيت‌هاي پوستي، سال‌ها پس از انجام تاتو ممکن است ظاهر شود.

بيماري‌هاي خوني

اگر وسايل تاتو آغشته به خون افراد آلوده باشد، احتمال انتقال بيماري هاي ايدز و هپاتيت C وجود دارد که از بيماري‌هاي کشنده و خطرناک هستند. هپاتيت B، سل و کزاز هم به اين روش منتقل مي‌شوند.

مشکلات پوستي

در اطراف ناحيه‌اي که رنگ تاتو تزريق شده است، ضايعه‌هايي به نام گرانولوما به وجود مي‌آيد که پُر از سلول‌هاي ماکروفاژ است که تلاش مي‌کنند رنگ تاتو را ببلعند و از پوست پاک کنند، به خصوص اگر رنگ تاتو حاوي جوهر قرمز باشد. هم‌چنين در محل تاتو ممکن است KELOID (برآمدگي در محل التيام زخم) ايجاد شود که افراد سياه پوست بيشتر مستعد به آن هستند.

عفونت پوستي

تاتو ممکن است موجب عفونت باکتريايي موضعي شود. علايم اين عفونت شامل سرخي، گرمي، تورم و چرک است.

استريل کردن وسايل تاتو

قبل از اين که تصميم به انجام تاتو بگيريد، مراکز و موسساتي را که در شهر شما اين خدمات را ارائه مي‌دهند، بررسي کنيد. قابل اعتمادترين و مطمئن‌ترين مکان را انتخاب کنيد. موسسه‌اي را انتخاب کنيد که تميز باشد و از نظر وجود امکانات زير در آن محل مطمئن شويد.

اتوکلاو

اتوکلاو دستگاهي است که با حرارت مرطوب (بخار آب) وسايل را استريل کرده و تمام ميکروب‌ها را از جمله ميکروب ايدز و هپاتيت را از بين مي‌برد. تمام وسايلي که يک‌بار مصرف نيستند، بايد با اين وسيله پس از هر بار استفاده استريل شوند. توجه کنيد الکل يا بتادين ميکروب اين بيماري‌ها را از بين نمي‌برند.

اگر به دستگاه فوق دسترسي نداشتيد، مي‌توانيد از گلوتر آلدئيد استفاده کنيد. بعد از پاک کردن وسيله ي تاتو از هر گونه آلودگي و کثيفي، استفاده از آلدئيد 2 درصد به مدت 2-1 دقيقه، ويروس HIV (ايدز) را از بين مي برد و براي کاهش خطر HBV (ويروس هپاتيت  B -بي-  )   4 دقيقه کافي است.

گلوتر آلدئيد روي فلزات خوردگي ايجاد نمي‌کند و به ابزارهاي پلاستيکي و لاستيکي آسيبي نمي‌رساند. محلول گلوتر آلدئيد را مي‌توانيد از مراکز فروش مواد و وسايل دندانپزشکي تهيه کنيد.

وسايل تازه و نو

هنگامي که فرد انجام دهنده ي عمل تاتو براي شروع کار آماده مي‌شود، دقت کنيد که آيا سوزن سر ابزار را عوض مي‌کند و ظرف حاوي رنگ را مخصوص شما تهيه مي‌کند يا خير. رنگ، سوزن و ظرف حاوي رنگ براي تاتو بايد بعد از هر بار مصرف ، تعويض شوند.

مواد ضدعفوني و مواد سفيدکننده

آلات و ابزاري که قابل استريل شدن در اتوکلاو نيستند، پس از هر بار مصرف با مواد ضدعفوني‌کننده و مواد سفيدکننده بايد تميز شوند: مانند ميز، صندلي و ... .

دستکش

کسي که براي شما عمل تاتو انجام مي‌دهد، بايد دستش را با آب و صابون بشويد، دستکش لاتکس بپوشد و در طول تاتو کردن دستش را به جاهاي ديگر مثل کشو يا تلفن نزند!

 

 

 

براي دسترسي به منبع اينجا کليک کنيد .


تمامی حقوق مادی و معنوی این اثر متعلق به وب سایت زیبایی ایران است و در صورت استفاده از آن نام وب سایت زیبایی ایران  و ذکر لینک www.ziba20.com را فراموش نکنید.

بازدیدکنندگان : 2161581
ما 200 مهمان آنلاین داریم