آیلتس
مرکز آموزش خصوصی زبان انگلیسی بابک عبادی

 

نگراني از اين بابت که پوست شما پيرتر از سن واقعي به نظر رسد مي تواند تبديل به يک نوع اضطراب و استرس پايدار شود. در ادامه به 23 روش پيشگيري و درمان اشاره مي کنيم. اغلب روش هاي پيشگيري مربوط به عادت و سبک زندگي است و بعضي از روشهاي درماني نيز با مراجعه به متخصص پوست و زيبايي انجام شدني است.


روش هاي پيشگيري
1- از قرار گرفتن در معرض نور خورشيد اجتناب کنيد. زيرا اولين و مهم ترين عامل بروز چين و چروک صورت است. اين عامل حتي موثرتر از فاکتور وراثت در اين زمينه عمل مي کند.
2- از کرم ضد آفتاب استفاده کنيد. اگر از قرار گرفتن در معرض نور خورشيد گريزي نيست از کرم ضد آفتاب مناسب استفاده کنيد تا از بروز سرطان پوست جلوگيري شود و مانع از بروز چين و چروک شود.
3- سيگار نکشيد. سيگار باعث شکسته شدن کلاژن پوست و از دست رفتن خاصيت ارتجاعي آن مي گردد.
4- به اندازه کافي بخوابيد. در غير اين صورت بدن توليد هورموني به نام کورتيزول مي کند که نتيجه اي جز شکستن و آسيب به سلولهاي پوستي نمي شود. استراحت کافي منجر به توليد هورمون رشد مي شود که پوست را محکم نگه داشته و خاصيت الاستيک آن را حفظ مي کند.
5- به پشت بخوابيد. وضعيت بدن در حالت خواب نيز مهم است. مثلا خوابيدن به پهلو باعث ايجاد چين و چروک در گونه ها مي شود.
6- چشمان خود را هم نکشيد . اغلب به دليل ضعف بينايي چنين واکنش خودکاري توسط صورت(ماهيچه هاي اطراف چشم) انجام مي شود. بنابر اين بهتر است در صورت ضعف بينايي حتما از عينک استفاده کنيد.
7- ماهي بخوريد. اين غذاي دريايي سرشار از پروتئين و اسيد چرب امگا 3 مي باشد که براي سلامت و شادابي پوست لازم است.
8- سويا بخوريد. ترکيبات موجود در سويا به ترميم آسيب هاي پوست کمک مي کند.
9- مصرف کاکائو. کاکائو حاوي 2 نوع فلاونول (اپي کاتچين، کاتچين) مي باشد که مانع از آسيب هاي نور خورشيد به پوست مي شود و جريان خون به پوست را ارتقا مي بخشد و باعث مي شود که پوست نرم تر شود.
10- خوردن ميوه ها و سبزيجات متنوع. آنتي اکسيدان موجود در اين مواد گياهي مانع از آسيب سلولهاي پوست در نتيجه وجود راديکال هاي آزاد مي شود.
11- از مواد مرطوب کننده استفاده کنيد.
12- در شست و شوي صورت زياده روي نکنيد.
روش هاي موضعي از بين بردن چين و چروک صورت
ترکيباتي که در ادامه به آن اشاره مي شود مي تواند چين و چروک صورت را برطرف کند . اغلب آنها در هر دو نوع از مواد آرايشي بهداشتي تجويزي و غير تجويزي وجود دارد.
13- آلفا هيدروکسي اسيد(AHAs) : نوعي لايه بردار طبيعي که سلولهاي مرده را مي زدايد و چين و چروک هاي سطحي را برطرف مي کند (به خصوص چروک هاي اطراف چشم).شواهد نشان مي دهد که اين ترکيب باعث تحريک توليد کلاژن مي شود.

14- رتينوئيدها(Retinoids ): تنها ترکيبي که سازمان غذا و دارو براي از بين بردن چين و چروک هاي صورت تصويب کرده است. اين ماده در واقع فرم طبيعي ويتامين A مي باشد و در از بين بردن چروک هاي سطحي موثر است.

15- ويتامين C موضعي. اين ترکيب باعث توليد کلاژن مي شود و مانع از بروز اسيب هاي ناشي از اشعه هاي خورشيدي مي شود.التهاب هاي پوستي را بهبود مي بخشد و مشکلات رنگدانه اي را برطرف مي کند. بيشتر محققان شکل اسيد آسکوربيک را براي رهايي از چين و چروک پيشنهاد مي کنند.

16- آيدبنون (Idebenone) . اين ترکيب شيميايي به گونه اي قوي مشابه آنتي اکسيدان هاي طبيعي است که استفاده موضعي از اين ترکيب براي فقط 6 هفته منجر به کاهش خشکي پوست به ميزان 26% ، افزايش آب رساني به پوست به ميزان 37% ، کاهش چين و چروک به ميزان 29% و بهبود آسيب هاي ناشي از نورخورشيد به مقدار 33% است.

17- فاکتورهاي رشد. بخشي از پاسخ هاي ترميم کننده زخم ها در بدن اگر به صورت موضعي مصرف شود مي تواند در اين زمينه موثر باشد.

18- پنتاپپتيد ها(Pantapeptides ). اين ترکيب نيز باعث توليد کلاژن مي شود. خطوط چين و چروک را از بين مي برد.

روش هاي ديگر از بين بردن چين و چروک
19- بوتاکس . تزريق ماده سمي بوتولينوم که منجر به رلکس شدن ماهيچه هاي زير چين و چروکمي شود و در نتيجه چروک ها نيز برطرف مي شود.
20- چگال کردن چين و چروک. پزشکان در اين رابطه سعي مي کنند چين و چروک را با مواد متنوعي مثل کلاژن ، اسيد هيالورونيک و ساير ترکيبات سنتتيک پر کنند.
21- لايه گذاري با ليزر. د راين روش به کمک منبع نوري سطح خارجي پوست برداشته مي شود و زخم بسيار خفيفي باقي مي گذارد . ولي به تدريج پوست جديد بدون چين و چروک و با کيفيت رشد مي کند.
22- لايه برداري شيميايي. در اين روش نيز به کمک ترکيبات شيميايي لايه خارجي پوست برداشته مي شود و ايجاد آسيب مي کند که پاسخ بدن در مقابل آن توليد کلاژن است.
23- پوست خراشي (Dermabrasion ). در اين روش نيز به نوعي لايه برداري از پوست صورت انجام مي شود.

 

 

 

براي دسترسي به منبع اينجا کليک کنيد .


تمامی حقوق مادی و معنوی این اثر متعلق به وب سایت زیبایی ایران است و در صورت استفاده از آن نام وب سایت زیبایی ایران  و ذکر لینک www.ziba20.com را فراموش نکنید.

بازدیدکنندگان : 1916125
ما 348 مهمان آنلاین داریم